Educația pentru valori sau formarea caracterului constituie prin excelență un domeniu care necesită o abordare cross-curriculară. Educația pentru valori trebuie să ofere elevilor un set de valori și reperere axiologice general umane pentru ca după aceea să-i poată pune în situația de a decide care sunt valorile acceptabile, soluțiile dilemelor moral-comportamentale dizerabile.

Scopul proiectului

Proiectul urmărește îmbunătățirea competențelor socio-emoționale, competențelor relaționare, competențelor comunicării verbale și nonverbale, stimularea creativității prin asimilarea modelului comportamental de bun caracter în practicile educative cu elevii, stimularea implicării voluntare a elevilor în activități recreativ-instructive cu promovarea și valorizarea potențialului individual și de grup a acestora, precum și însușirea pe termen scurt și lung a unor alternative real-educative de petrecere a timpului liber în mod plăcut și util

Activitățile proiectului

Proiectul invită prin activitățile sale, elevii și profesorii care conștientizează necesitatea unei cunoașteri autentice a lumii și a sinelui, să se prindă în mirajul perceperii proprii, a lumii și interiorizării valorilor. Tematica activităților educative este așezată sub semnul educației pentru valori autentice. Fiecărei luni calendaristice i se atribuie o valoare generatoare de comportamente și atitudini.

Obiectivele proiectului

 • cultivarea valorilor umane clasice elevilor din unitățile de învățământ
 • dezvoltarea climatului organizațional și promovarea unui mediu armonios, sigur și sănătos
 • sensibilizarea cu privire la nevoile comunității și implicarea activă în viața cetății
 • stimularea și dezvoltarea stimei de sine, a comunicării interpersonale și a relaționării
 • dezvoltarea laturii relațional-valorice a personalității elevilor prin activități desfășurate în școală și în afara ei
 • cultivarea sensibilității elevilor față de valorile morale
 • antrenarea cadrelor didactice în organizarea activităților extracurriculare
 • îmbogățirea orizontului cultural și spiritual al elevilor
 • stimularea creativității artistice a elevilor și a cadrelor didactice
 • exersarea deprinderilor artistice

. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Activități desfășurate la nivelul Colegiului Economic ”Dionisie Pop Marțian” Alba Iulia

Decembrie 2018 – OMENIE

Ianuarie 2019 – DREPTATE

Februarie 2019 – TOLERANȚĂ

Martie 2019 – VIRTUTE

Aprilie 2019 – PUNCTUALITATE

Mai 2019 – RESPECT

Rezultate proiect

 • raport intermediar
 • raport final
 • revista